Dzień Służby Zdrowia – daj znać, że doceniasz ich opiekę

0
13
views
dzień służby zdrowia

Małe dziewczynki marzą o zostaniu pielęgniarką. Większe dziewczyny chcą być lekarzem. Służba zdrowia wiąże się z ratowaniem życia i uznaniem, jednak już szpital czy przychodnia kojarzą się większości negatywnie. Jak według Polaków działa w służba zdrowia w Polsce? Czy wiemy, kiedy jest dzień służby zdrowia?

dzień służby zdrowia

Dzień służby zdrowia oraz światowy dzień zdrowia (obchodzone w Polsce tego samego dnia) zostały ustanowione przez WHO w 1948 roku. Co roku ogłaszane jest nowe hasło roku oraz temat przewodni – w 2017 – „Depresja – porozmawiajmy o niej”. Zwykło się też, że życzenia na dzień służby zdrowia oraz życzenia z okazji dnia pracownika służby zdrowia składa się również owego dnia, czyli 7 kwietnia.

Mało znane święto, o którym zwykły szary człowiek nie ma zazwyczaj pojęcia (nic dziwnego, ponieważ dotyczy jednej grupy zawodowej) wymaga trochę więcej naszej uwagi. Z wiekiem to właśnie służba zdrowia zaczyna odgrywać dla nas dużą rolę – zdrowie, którego czasem coraz bardziej brakuje powoduje, że ot przychodnia staje się „naszą przychodnią”. Hasło „przychodnia zdrowie” pojawia się w naszej głowie częściej: trzeba iść do lekarza na badanie, po skierowanie, po receptę, po wyniki, z wynikami etc.

Ze względów rosnących potrzeb ze strony służby zdrowia lub też jakiegoś powiązania – a bo to ktoś z rodziny jest lekarzem, koleżanka mamy jest pielęgniarką itd. pamiętamy nie tyle o życzeniach z okazji dnia służby zdrowia, ile przypisujemy ten dzień osobowo, czasem zupełnie nieświadomie czyniąc z Dnia Służby Zdrowia – dniem pracownika służby zdrowia. Nie ma w tym oczywiście nic złego. Życzenia na dzień pracownika służby zdrowia to niezwykle miły gest dla każdej osoby pracującej w tym sektorze naszej gospodarki. Niespodzianką jednak nie jest to, iż Polacy nie są zadowoleni z tego jak on wygląda. Jest lepiej niż było kiedyś – przyznaje większość. Nasze ujmy dla służby zdrowia w Polsce biorą się nie z jej braków, ale sposobu, w jaki jest zarządzana. Owszem, zdarzają się przypadki, gdzie narzekamy na konkretne środowisko czy jednostkę, ale musimy mieć na uwadze fakt, iż nie ma rzeczy idealnych.

Jak z kolei dzień służby zdrowia traktowany jest przez samych zainteresowanych? Kawa, ciasto, ewentualnie drobny podarek od jakiegoś świadomego pacjenta, który przy okazji załatwienia recepty wpadł do przychodni i złożył życzenia z okazji dnia pracownika służby zdrowia. Bywa, że święto to jest pretekstem do przedstawienia w szkole podstawowej czy przedszkolu. – Jak widać jednolity scenariusz na dzień służby zdrowia nie istnieje. – A szkoda, bo szczególnie zawód pielęgniarki jest bardzo niedoceniany.

Fraza „życzenia na dzień służby zdrowia” nie idą w parze. Wartość ma dla nas tylko w momencie, kiedy wychodzimy ze szpitala i dziękujemy za dobrą opiekę. Służba zdrowia w Polsce jest traktowana jako coś, co powinno być i nikt nie zrobi nam łaski, że pomoże. Rzecz w tym, że jest to ich praca. Oczywiście, jednak dlaczego w takim razie Dzień Nauczyciela obchodzimy jakże huczniej w porównaniu do służby zdrowia? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i pewnie wzbudziłaby wiele kontrowersji. Ciężko jest również pamiętać o wszystkim – gdyby tak było, każdy dzień byłby kolejną okazją do świętowania. Może odrobina zrozumienia i miły uśmiech, życzenia wystarczą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here