Zacieśnijcie braterskie więzi – wspólny wyjazd jako prezent

0
20
views

Więzi między rodzeństwem są ważnym tematem w psychologii rozwoju. Na temat więzi powstało mnóstwo książek, publikacji, materiałów naukowych. Sprawienie, aby rodzeństwo dogadywało się ze sobą przez całe życie jest ogromnym wyzwaniem. Przede wszystkim rodzeństwo powinno spędzać ze sobą dużo czasu na wspólnych zainteresowaniach. Wytwarza się wówczas przywiązanie, lojalność, zaufanie. W dzieciństwie więzi rodzinne łatwiej jest kształtować. Po osiągnięciu dojrzałości i samodzielności, często dzieje się tak, że bracia i siostry idą w innych kierunkach ze względu na zmianę zamieszkania, związaniu się z drugą połówką. Więzi rodzinne rozluźniają się w sposób niekontrolowany z powodu dorosłego życia.

brothers

Najważniejsze to nie tracić ze sobą codziennego kontaktu, chociażby przez telefon czy skype. Wymienienie się paroma zdaniami podtrzymuje między rodzeństwem poczucie solidarności. Należy trzymać rękę na pulsie i monitorować jak te nasze więzi rodzinne wyglądają. Spotkania rodzinne w okresie świąt wzmacniają więzi, ale wtedy często nie ma czasu, aby pobyć sam na sam z rodzeństwem. Jednak naprzeciw naszym oczekiwaniom mamy na szczęście pewną opcję.

Oczywiście pomijając całe pasmo przeszkód w postaci: pracy, braku czasu, dodatkowych zajęć, utrzymania mieszkania, wiadomym jest, że dla chcącego nic trudnego. Dlatego wybierzmy opcję wspólnego rodzinnego wyjazdu, jako formę cementu scalającego więzi braterskie. Każdy z rodzeństwa na pewno ma przynajmniej jeden weekend wolny w miesiącu, który przeznaczy dla rodzeństwa. Wybór miejsca jest już kwestią indywidualną.

Weźmy pod uwagę, że chodzi o ilość i jakość czasu, który chcemy spędzić z rodzeństwem. Jeśli wybierzemy miejsce oblegane przez turystów, wówczas nie będziemy mieć wystarczająco dużo czasu, aby pobyć z najbliższymi. Rozproszą nas ludzie, gwarne miejsca, przesyt wszystkiego. Warto rozważyć wyjazd w miejsce ciche, ale nie całkiem bezludne. Może to być wioska na Mazurach, miejscowość na jeziorem czy mała miejscowość w górach. Nie odcinajmy się zupełnie od cywilizacji, ponieważ problemy z dojazdem do sklepu czy trudności w organizowaniu czasu wywołają niepotrzebne zdenerwowanie, które nie przyczyni się pozytywnie do pogłębienia więzi braterskiej. W przypadku pracy nad przywiązaniem najłaskawszy jest czas. Nie martwy się, jeśli zdarzy nam się pokłócić z rodzeństwem. To zupełnie normalne emocje. Ważne, aby dojść do porozumienia.

Pamiętajmy, że kilka lat spędziliśmy z rodzeństwem razem i dlatego relacje rodzinne są wyjątkowe i nie do podrobienia. W końcu mamy wiele wspólnych genów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here